Publikované

Zaujímavosti o včelách. Vedeli ste, že…?

Včela medonosná, najrozšírenejší druh včelstva v našich končinách, žije na zemi viac ako 80 miliónov rokov. Je neuveriteľné, ako úžasne sa dokázala prispôsobiť zmenám, ktoré za taký dlhý čas na našej planéte nastali.

Na tému včely by sa dalo rozprávať bez prestávky hádam niekoľko dní. A možno ešte dlhšie. Veď iba máloktorý živočích sa môže pochváliť takým arzenálom zaujímavostí zo svojho života. Zopár takých sme pre vás aj vybrali:

* Bzukot, ktorý počuť okolo včely, v skutočnosti značí pohyb jej krídel. Nimi dokáže urobiť až 180 pohybov za sekundu.

* Včely vyletujú počas leta do práce od skorého rána (4:00 hod.) a pracujú celý deň až do večera (cca 17:00 hod.). Prirovnanie „usilovný ako včela“ má teda svoje opodstatnenie.

* Včely sa vedia vynikajúco orientovať podľa slnka, a to aj keď je vonku pod mrakom.

* Dokážu spoľahlivo nájsť zdroj nektáru a peľu až do vzdialenosti päť kilometrov.

* Na tykadlách včely sú umiestnené receptory pre hmat, vnímanie vlhkosti vzduchu i teploty, čuch.

* Med je potravina s neobmedzenou trvanlivosťou. Aspoň to dokazuje nález archeológov v Egypte, a síce tisícky rokov starý med, ktorý bol jedlý.

* Pokiaľ z úľa odoberiete matku, do pätnástich minút o tom bude vedieť celý úľ.

* Včela v priebehu znášky za celý svoj život nazbiera približne deväť gramov medu. To je polovica čajovej lyžičky.

* Po opelení kvety strácajú vôňu. Iba pre predstavu, jeden kvet jablone obsahuje okolo 100 000 peľových zŕn, jedna jahňada liesky až 6 000 000 peľových zŕn.

* Aby sme získali kilogram medu, musí na zbere nektáru pracovať zhruba 1100 včiel.

* Jedna včela obletí denne aj tisícky kvetín.

* Vďaka schopnosti opeľovať úžitkové plodiny je včela tretím najužitočnejším hospodárskym zvieraťom v Európe.

* Kráľovná je jediná žena v úli, ktorá má vyvinuté pohlavné ústrojenstvo. Robotnice ho nemajú.

* Osudy trúdov sú vopred spečatené. Buď oplodnia kráľovnú a umrú, alebo ich robotnice na konci sezóny z úľa vyženú.

* Nález dvoch matiek vo včelstve býva skôr ojedinelý. Matky sú totiž konkurentky. Ak sa vo včelstve stretnú dve matky, dôjde k ich súboju. V ňom jedna alebo obe matky zahynú. Ako zbraň im poslúžia vlastné žihadlá.

* Včelstvo sa rozmnožuje rojením. Roj včiel je časť včelstva, ktorá nasleduje starú matku, keď sa jej pôvodný domov chystá prebrať nová matka. Zasadnú na najbližšiu vetvu a čakajú. Potom si hľadajú ďalšie vhodné obydlie, čo môže trvať niekoľko hodín, ale i dní. V novom obydlí si roj začína budovať existenciu takmer od nuly. Pri rojení včely nebodajú, hoci ako masa pôsobia nebezpečne. Ich hlavnou úlohou ale ostáva nájsť si vhodné miesto na usadenie, pre vznik nového včelstva.

* Včely sa dorozumievajú dotykmi tykadiel, včelím tancom, vôňou niekoľkých typov feromónov a, samozrejme, zvukmi.

* Pokiaľ vás pichne jedna včela, musíte z daného miesta odísť. Ostatné včely by sa na vás vrhli tiež. Cítia totiž žihadlo.

* Naše včely sú pomerne mierumilovné. V prípade napadnutia úľa ho bráni približne 30 bojovníčok. U afrických zabijáckych včiel by na vás v okamihu vyštartovalo až 10 000 žihadiel.

* Včela síce vidí farebne, no červený odtieň vníma ako šedý až čierny. Včela zachytí aj ultrafialovú farbu, ktorú človek nerozozná.

* Včielka počas svojho krátkeho života postupne prechádza cez profesie opatrovateľky, spracovateľky nektáru, upratovačky, budovateľky plástov, strážkyne úľa a lietavky, ktorá prináša do úľa peľ a nektár. Svoju životnú púť obvykle končí po 35 dňoch života.

* Ak včely použijú žihadlo a vpichnú ho do teplokrvného živočícha, ukončia tým i svoj život. Dozadu zahnuté háčiky na žihadle zaisťujú, že zostane vpichnuté v koži.

* Žihadlo by sme mali zoškrabnúť nechtom, resp. nožíkom tak, aby sa nestlačil jedový vačok, čím by sme vytlačili jed do pokožky.

* Najčastejšie ochorenie včelstva je varroáza. Ide o roztočovú nákazu, ktorá ničí včelie plody.

* Najväčším včelím nepriateľom je sršeň. Ten na včely útočí, akonáhle nemá dostatok potravy.

* Včely nikdy nespia. Občas ale môžu byť pristihnuté pri odpočívaní v prázdnych voskových bunkách.

* Na správanie a náladu včiel má vplyv aj zmena počasia. Najlepšie sa pracuje so včelami v dopoludňajších hodinách, ak je počasie vhodné na znášku. Staré včely – lietavky, sú vtedy mimo obydlia. V úli zostanú mladé včely, ktoré sú veľmi mierne.

* Včely sú citlivé na čistotu prírody vo svojom okolí. Stačí nevhodné chemické ošetrenie poľnohospodárskych plodín alebo ovocných porastov v období ich kvetu a včelstvá hromadne hynú na otravu jedovatými pesticídmi.

* Prítomnosť včiel je tak znakom čistoty v prírode.

Zdroj: http://www.greenpeace.org,http://vcelarstvijr.cz, http://www.novinky.sered.sk, www.benefits-of-honey.com, http://discovermagazine.com, http://vcelarstvijr.cz, http://vcelikralovstvi.webnode.cz

2 názory k “Zaujímavosti o včelách. Vedeli ste, že…?

  1. Zdravím,
    nevedel som o tejto novinke a s potešením konštatujem,že je veľmi zaujímavá.

    1. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *