Publikované

So včelami sa spája množstvo zaujímavých rekordov. Napríklad aj tieto

Zaujíma vás, koľko stojí najdrahší med sveta? Kde bolí včelie žihadlo najviac alebo čo je človek schopný urobiť, aby zvýšil predaj vlastných výrobkov? Potom čítajte ďalej.

Podaktorí obchodníci sa neštítia ničoho. Dôkazom je i tento nebojácny Číňan, ktorý si zvolil vskutku netradičný spôsob prezentácie domáceho medu. Napokon, posúďte sami.

Čím viac včiel, tým lepšie

Má dávno po tridsiatke, volá sa Še Pching a pochádza z mestečka Čchung-čchingu na juhozápade Číny. Celý život zasvätil včeláreniu, intenzívnejšie sa mu venuje viac ako desať rokov. Práve včelárenie predstavuje i hlavný zdroj jeho obživy. Kvôli veľkej konkurencii včelárov vo vlasti sa Še Pching rozhodol pre pomerne netradičný spôsob propagácie vlastného medu. Polonahé telo si nechal pokryť až 460 000 včelami. Včely, ktoré na neho zasadli, vážili úctyhodných 45 kilogramov. Ak by ste si ale mysleli, že Še Pching je jediný „blázon“ svojho druhu, vyvedieme vás z omylu. Vyznávačov tejto disciplíny je vo svete oveľa viac.

Dobrovoľne pod paľbou žihadiel

Prečo disciplíny? Nechať sa obsypať včelami je celosvetovo známa aktivita, v ktorej sa včelári vyslovene predháňajú. Odvážlivci pritom neváhajú odložiť odev, igelitom si omotať nanajvýš tvár a nosné otvory zapchať vatou. To, že utŕžia niekoľko desiatok, ba až stoviek žihadiel, im neprekáža. Ako to vôbec robia, že dokážu prilákať také množstvá včiel? Na telo si v malej „klietke“ zavesia kráľovnú, ktorú nasledujú tisíce robotníc. Rovnakým spôsobom verejnosť zaujal aj Ind Vipin Seth. Ten na seba nalákal včely vážiace viac ako 60 kilogramov.

Rekord hodný zápisu do Guinnessovej knihy

Kao Ping-kuo zdvihol latku obdobných pokusov ešte o kus vyššie. Milión včiel a vyše trojhodinové divadlo však bolo viac nechutné než fascinujúce. Tento pokus sa takmer skončil tragicky, teplota tela odvážneho seniora stúpla až na 60 stupňov a atakovali ho stovky žihadiel. Niekoľko včelích kráľovien a milión včiel, ktorých váha sa vyšplhala na viac ako 100 kilogramov. Aj tieto čísla znamenali pre Číňana zápis do Guinnessovej knihy rekordov.

Kde žihadlo bolí najviac?

Každý človek má iný prah bolesti, niektorí vydržia viac, iní menej. Na bolesť, ktorú cítime po uštipnutí včelou, sa zameral etymo

lóg Justin Schmidt. Ten je dokonca tvorcom tzv. Schmidtovej stupnice bolesti uštipnutia hmyzom. Vo svojej knihe „Sting of the Wild“ ohodnotil včelie bodnutie číslicou dva zo štyri. Na jeho poznatky nadviazal Michael Smith, ktorý si v hlave zosnoval priam masochistický plán. Zaumienil si, že sa nechá pichnúť až dvadsiatimi piatimi včelami, aby dokázal reálne odpovedať na otázku, v ktorej časti tela žihadlo bolí najviac.

Do každej partie na tele sa nechal bodnúť až trikrát a vždy počkal 60 sekúnd, kým žihadlo odstránil. Chcel totiž, aby sa mu do tela dostala plná dávka jedu. Podľa portálu IFL Science, každý deň vyskúšal, kvôli porovnaniu bolesti, tri experimentálne žihadlá do rôznych častí tela a dve kalibračné bodnutia na predlaktie. Najcitlivejšie (viac ako intímne partie) boli podľa Smitha nosné dierky a vrchná pera. Neskúšal pichnutie včelou do jazyka a oka. Jeho poradcovia sa údajne báli, aby neoslepol.

Najdrahší med sveta

Med má veľa zdravotných účinkov, nie nadarmo sa zvykne nazývať zlatým liekom. Pokiaľ sa vám ale zdá jeho cena v obchodoch niekedy až privysoká, do Turecka radšej necestujte. V tejto krajine sa cena medu pohybuje až na úrovni 5000 eur. Ide o med veľmi špeciálny, jeho názov znie Elvish. Zaujíma vás, prečo stojí toľko peňazí? Získava sa totiž z hlbín 1800 metrov hlbokej jaskyne pri meste Artvin na severovýchode Turecka. Günay Gündüz, miestny včelár, tvrdí, že tento med vzniká úplne prírodne, bez úľov. Jaskyňa bohatá na minerály výrazne vylepšuje kvalitu tohto medu a Günay Gündüz je jediný, kto špeciálnu odrodu vyrába. Mimochodom, jediný na celom svete. Toho, že do jaskýň lietajú včely, si všimol v roku 2009. V danej chvíli si uvedomil, že by tam mohol nájsť i zásoby medu. „S pomocou profesionálnych horolezcov sme sa dostali nadol a na stenách tam našli 18 kilogramov medu,“ spomína na hotový poklad. Následne nechal med analyzovať vo francúzskych laboratóriách. Výskumníci potvrdili, že ide o sedem rokov s

tarý med najvyššej kvality, s množstvom minerálov. Prvý kilogram medu sa mu

podarilo predať na aukcii vo Francúzsku v roku 2009 za neuveriteľných 45-tisíc eur. O rok neskôr jeden čínsky milionár kúpil ďalšie kilá za 28-tisíc eur. Dnes sa cena za kilogram pohybuje na úrovni spomínaných 5-tisíc eur. Zrejme nič pre bežných smrteľníkov, no pre podnikavého Turka mimoriadne slušný zárobok. ?

Rekordman v počte včiel na vlastnom tele vyvoláva rozporuplné reakcie

https://www.youtube.com/watch?v=3KkWfAje6F4

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *